Kde hledat důvěryhodné informace o rusko-ukrajinské válce
Informací o válce je tolik, že je snadné se v nich utopit; a bohužel důvěryhodnost mnohých zdrojů je velmi pochybná. Zde je seznam těch, které osobně považuji za zároveň a) důvěryhodné, a b) užitečné pro porozumění tomu, co se děje.
Pokud myslíte, že by vás mohly zajímat moje nepravidelné zprávy o veřejné politice, klikněte a napište mailovou adresu sem (je to zdarma a můžete se kdykoliv odhlásit):
V češtině
Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou prozradím, že v češtině za nejužitečnější považuji zpravodajství od Matouše Lázňovského na Seznamzprávy (tady); jeho styl podávání informací a celkový pohled na válku se do velké míry shoduje se zahraničními zdroji, na něž odkazuji níže.
Občas se vyskytující důkladné reportáže v médiích, jako je například Respekt, nebo Voxpot, dodávají zajímavý kontext, ale nemohou nahradit průběžné informace propojující tento kontext s aktuálním děním.
Naproti tomu tzv. “živé” reportáže na českých serverech, nebo u některých osobností sociálních sítí, které fungují na podobném principu, přidávající hodinu co hodinu krátké updaty, jsou podle mě dost k ničemu; neinformují totiž o tom, jaký je význam toho, co hlásí, a většinou pochopitelně význam dané zprávy přehánějí. Navíc nároky na ověřování faktů v tomto žánru jsou evidentně nižší než u normálních článků, a často se to, co se tam píše, ukáže později jako fikce. V tom lepším případě u fiktivních informací uvádějí, že “podle zdroje x” se stalo tohle, aniž by ovšem upozornily na to, že zdroj x je evidentně nespolehlivý (pak by se někdo mohl ptát, proč citují nespolehlivé zdroje). Osobně se sledovaní těchto zdrojů snažím zredukovat na nulu, byť přiznávám, že se střídavými úspěchy; je to dost návykové.
V angličtině
Disclaimer: rozhodně nestíhám sledovat všechno, co tady doporučuji.
Institute for the Study of War (ISW)
Tento americký think-tank si právem získal širokou pozornost svými důkladnými zprávami o situaci na rusko-ukrajinském bojišti; k jejich odběru se můžete přihlásit zde.
Své updaty posílají každý den, důkladně a transparentně ozdrojované, přičemž se věnují válce jakoby “z ruského pohledu”. Doporučuji při čtení sledovat mapu, nejlépe se zobrazením terénu1, byť možná občas budete mít problém konkrétní vesnici najít, buď proto, že někdy používají jiný spelling ukrajinských názvů než google maps, nebo proto, že místní jména vesnic se na Ukrajině hodně opakují2.
Nutno říct, že u jejich suchého a profesionálního jazyka se dá jednoduše usnout; pokud je ovšem nechcete používat jako prášek na spaní, asi ve třetině každého reportu mají v bodech zjednodušené shrnutí hlavních událostí, takže můžete přeskočit rovnou na něj.
Často citují oficiální ukrajinské zdroje, kde je třeba mít na paměti, že informace z nich nemusí být spolehlivé3, ovšem vždy uvádějí, když je citují.
Tom Cooper
Navzdory anglicky znějícímu jménu jde o rakouského vojenského analytika. Má blog v angličtině na platformě Medium; vedle toho postuje i další věci na nějakých sociálních sítích, tam ho ale nesleduji. Jeho updaty jsou méně časté a méně pravidelné než ty od ISW, ale zpravidla jsou několikrát týdně. Z části se věnuje stejné problematice jako ISW, jeho záběr je ale širší. Jelikož jeho specialitou je letectvo, najdete u něj hodně detailů o vzdušné válce.
Jeho jazyk je podstatně čtivější než je tomu u ISW, ale necituje své zdroje a je poněkud méně spolehlivý - např. už 5. července hlásil kolaps ruské obrany kolem Chersonu, k němuž dodnes nedošlo. Jeho hlavní přidaná hodnota spočívá podle mě v tom, že je většinou spolehlivý a přitom nemá zábrany informovat o stavu ukrajinské armády.
Politico
Oba výše jmenované zdroje se věnují převážně vojenské stránce věci, ale, slovy Clemencaua, válka je příliš důležitá věc, než aby byla přenechána vojákům; pro takové věci jako schopnost zásobovat armádu a politickou udržitelnost pokračování ve válce je důležité věnovat pozornost sociopolitickému kontextu. A k tomu je dobrý newsletter původně amerického zpravodajského serveru Politico, který pod doménou politico.eu expandoval do evropské politiky.
K jeho odběru se můžete přihlásit zde; nenechte se zmást zavádějícím názvem “Brussels Playbook”; vedle dění v institucích EU se věnuje i celkové politické situaci v evropských zemích. Hojně odkazuje na články od Politica a občas i na jiná média. Od února v podstatě každý update obsahuje relevantní a spolehlivé zprávy o politickém dění kolem války. Samozřejmě je tam i řada jiných informací, pokud vás nezajímají, můžete je přeskočit.
War on the Rocks podcast
Dostupný zde, nebo ve standardních podcastových aplikacích. War on the Rocks je, pokud to dobře chápu, americký, v podstatě zpravodajský server o vojenských záležitostech; přiznávám, že jej nečtu, ale poslouchám ty epizody jejich podcastu, které se věnují rusko-ukrajinské válce (vedle toho se věnuje i jiným vojenským tématům). Ty většinou mají formu rozhovorů s Michaelem Kofmanem, americkým vojenským analytikem “přes Rusko”, který se, na rozdíl od mnoha jiných, na internetech proslulých, expertů na Rusko vyznačuje střízlivým, nehysterickým přístupem. Epizody o rusko-ukrajinské válce jsou cca jednou za 14 dní.
Perun
Tohle je anonymní Youtube kanál (zde), což uznávám, že na první pohled nezní moc důvěryhodně. Autor o sobě říká, že je australský expert na vojenské veřejné zakázky. Stejně jako Kofman má střízlivý přístup k situaci, tj. nemá za sebou za poslední měsíce desítky předpovědí, že se Rusko (nebo Ukrajina) do týdne zhroutí, a to co říká, se shoduje s jinými důvěryhodnými zdroji.
Vedle toho je pro mě neocenitelný v tom, že je ze všech zde doporučovaných zdrojů nejlépe schopen propojit znalost čistě vojenské a ekonomické stránky vedení války. Postuje zhruba jedno video týdně, z nichž většina, ale ne všechna se týkají rusko-ukrajinského konfliktu (např. tady je jeho analýza čínské armády).
Bernhard Kast
Rakouský vojenský historik, má dva různé Youtube kanály se vzájemně se doplňujícím obsahem, Military History Visualised, a, originálně, Military History not Visualised4. Oba tyto kanály jsou mnohem starší než válka na Ukrajině, zaměřují se na různé historické konflikty, hlavně (podle mě bohužel, ale publikum si to žádá), na druhou světovou.
K rusko-ukrajinské válce toho zatím až tolik neuploadnul, ale to, co postnul, takzvaně stojí za to. Např. zde je jeho rozhovor se Stanimirem Dobrevem, bulharským vojenským analytikem, kde rozebírají, proč západní analytická komunita před začátkem války Rusko masivně přecenila, nebo zde je jeho rozhovor s námořním historikem Marcusem Faulknerem, který v něm předvídá, že Rusové budou mít velké problémy udržet si kontrolu nad Hadím ostrovem, několik dní předtím, než se z něj stáhli.
Terén je samozřejmě ve válce extrémně důležitý; placatá pole a silnice jsou ideální pro útočníky, zatímco lesy, řeky, terén bez cest, kopce (v oblasti bojů ovšem skoro neexistující, Ukrajina je mimo Karpaty na západě a hory na Krymu extrémně placatá země), a hustě zastavěné oblasti jsou výhodnější pro obránce.
Vážně. Poblíž Chersonu jsou nejmíň tři různé vesnice, které se jmenují Zeleny Haj, vzdálené od sebe desítky kilometrů, Mikolajivek (asi pojmenovaných po nějakém carovi?) jsou na Ukrajině snad desítky, totéž platí o Lozových, a nezapomínejme na Andriivky a Bilohorovky.
Zkušenost z minulých válek např. ukazuje, že odhady ztrát nepřítele druhou bojující stranou jsou skoro vždycky nadsazené, občas kvůli propagandě, ale většinou proto, že vojáci v extrémním stresu boje mají sklony vidět nepřítele jako několikanásobně početnějšího než je skutečnost.
Nevím, proč má dva kanály, asi jako zálohu pro případ, že mu jeden bude zablokován?